[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Blogger ayarları nasıl yapılır ? | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Web Master / Blogger ayarları nasıl yapılır ?

Blogger ayarları nasıl yapılır ?

Blogger ayarları nasıl yapılır ?
Blogger ayarları nasıl yapılır ?

Blog ayarları nasıl yapılır ? adlı makalemizde blogger  üstünde açılmış bir blog servisinin ayarları nasıl yapılır bunu inceleyeceğiz. Öncelikle bu etapları tek tek anlatarak detaylı olarak sizlere aktaracağım.

Blog sayfamıza blogger üzerinden giriş yapıyoruz. Daha sonra sol menüden AYARLAR kısmına tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

TEMEL:

 1. Bloğunuzun başlığını dilediğiniz zaman buradan düzenleyebilirsiniz ama size tavsiyem kendinize bir slogan seçip daha sonra hiç değiştirmemeniz. Google sizi bu içerik ile imleme yapıp sıralamaya sokacaktır. Sürekli değiştirmeniz sizi kötü anlamda etkileyebilir.
 2. Açıklama kısmına sizi insanlara daha iyi tanıtabilecek bir paragraf giriniz. Örnek vermek gerekirse “Türk ve dünya mutfağının yemeklerini öğrenmek ister misin ? Tüm yemek tariflerinin bir arada bulunduğu blogumuz yemektarifi’ne hepinizi bekleriz.” gibi bir açıklama girebilirsiniz.
 3. Düzenle butonuna bastığınızda karşınıza “Blogunuz listelerimize eklensin mi? ” ve “Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi? ” seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Benim size tavsiyem ikisininde açık olarak bırakılmasıdır. Aksi halde blog yazmanızın bir önemi kalmaz.
 4. Bloğunuzu etkisizeleman1.blogspot.com olarak kurdunuz ve daha sonra isminizi beğenmediniz ve ya www.adsoyad.com olarak bir domain alıp bu bloğun burada gözükmesini istediniz. Buradan domain değiştirebilirsiniz.
 5.  Https Güvenli bağlantı demektir. Dünya standartlarında olan bu güvenli bağlantı ön eki tüm büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. SSL güvenlik sertifikası satın almanız gerekmektedir. Zaten ticari bir iş yapmadığınız için buna gerek yok Hayır olarak kalabilir.
 6. Blog Yazarları kısmında arkadaşlarınızı blog yazması için bloğunuza çekebilir içerik sayınızı 2 ye katlayabilirsiniz. Yazar ekle butonuna basmanız ve mail girmeniz yeterli olacaktır.
 7. Blog okuyucuları sekmesinden bloğunuzun kimlere görünür olacağını seçebilirsiniz. Kanımca burayı değiştirmeden devam ediniz.

Bu şekilde bloğunuzun temel ayarlarını yapmış oluyorsunuz. Şimdi Geçelim 2. adım olan Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım ayarları’na.

blog-ayarlari-1

 

Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım ayarları:

 1. Anasayfanızda göstermek istediğiniz blog sayısı’nı ifade etmektedir.
 2. Bir yazı eklerken yayınla butonuna bastığınızda karşınıza makalenizi yazmak için içerik girdi sistemi gelmektedir. Bu sistemde otomatik olarak yazmasını istediğiniz bir paragrafı belirleyerek buraya yazabilirsiniz. Bir tür imza olarak düşünebilirsiniz.
 3. Bloğunuzda bir makale yayınladınız ve resimlerin bazılarının boyutları ufak gözüküyor. Ziyaretçilerinize üzerlerine tıkladıklarında açılır bir pencere içinde resimleri daha büyük bir şekilde gösterebilir onları hoşnut edebilirsiniz. Tavsiyem Açık olmasıdır.
 4. Yorum konumunu yerleşik olarak bırakarak ziyaretçilerinizi huzursuz etmekten kaçınmış olursunuz.
 5. Bloğunuza kimlerin yorum yapmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bunu kendinize göre değiştirebilirsiniz. Herkes yaparsanız üye olmayanlar dahil yazılarınıza yorum yapabilir. Diğerleri zaten gayet açıklayıcı şekilde gözükmektedir.
 6. Yorum denetleme kısmından yorumun sizin onayınıza sunulup sunulmayacağını belirleyebilirsiniz. Bu sayede küfür ve reklam içerikli yorumlardan kurtulmuş olursunuz.
 7. Kelimeleri yanlış yazan ziyaretçilerinize kelimlerin yanlış olduğunu word dosyasındaki gibi gösterir ve uyarır. Bu sayede bloğunuza düzgün yorumlar yazılmış olur.
 8. Geri Bağlantıları Göster sekmesini Gizle olarak bırakmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Yorumların altında reklam yapan insanlar çok olacağı için bu şekilde kalması daha mantıklıdır.
 9. Yorum Formunu gören insanların dikkatini çekmek için yorum kutucuğunun içine bir kaç dikkat çekici cümle yazabilir ve onları yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz. Örn: “Ne bakıyorsun yorum yapsana..” 🙂
 10. Google+ yorumlarını açarak ziyaretçilerinize kolaylık sağlamış olursunuz. Bunun içinde Google+ Profilinizi blogger hesabınıza bağlamanız gerekmektedir.
 11. Google+da içeriklerinizin otomatik yayınlanması sizin lehinize olacak ve google’da üst sıralara çıkmanız daha kolay olacaktır. Demem o ki bu etkinliği kesinlikle ve kesinlikle aktif edin.

Bu menüdeki ayarlarda bu şekilde yaptıktan sonra bir sonraki adım olan E-posta menüsüne geçiş yapalım.

blog-ayarlari-2

E-posta:

 1. Oldu ki seyahat halindesiniz ve aklınızdan bir şeyler geçirdiniz. Bunları bloğunuzda paylaşmak istiyorsunuz. O zaman E-posta göndererek içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Bu seçenek ile beraber hem yayın yapabilir. Hemde bloğunuzda taslak olarak kaydedip gittiğiniz yerde içerikleri düzenleyerek yayınlama yapabilirsiniz. Burası tamamen size kalmış bir durumdur.
 2. Yorum bildirimlerinin nereye mail olarak geleceğini seçerek bloğunuza girmeden akıllı telefonunuzdan yorumları takip edebilirsiniz.
 3. Yayınlarınızın hangi e-posta adresine bilgi amaçlı gönderileceğini seçebilirsiniz.

Bu menüdeki ayarları düzenledikten sonra bi sonraki adım olan Dil ve biçimlendirme bölümüne geçiyoruz.

blog-ayarlari-3

 

Dil ve Biçimlendirme:

 1. Dil kısmını Türkçe olarak seçelim. Farklı dillerde yayın yapmak isteyen ziyaretçilerimiz kendi dillerine göre değiştirebilirler.
 2. Harf çevirisini etkinleştirmeniz durumunda Google Translate yardımı ile çeviri gerçekleştirilir. Ama pek tavsiye etmem Google Translate’nin durumu ortada.
 3. Saat Dilimi Türkiye için 2016 yılında geçerli saat dilimi GMT +03:00 dır. Eskiden GMT +02:00 olan bu dilim saat dilimi değişikliği yapmamamızdan dolayı böyle olmuştur.
 4. Tarihin ne şekilde gözükmesini istiyorsanız kutu içinden örnekler yardımıyla seçiminizi yapabilirsiniz.
 5. Saat biçiminin ne şekilde olmasını istiyorsanız kutu içinden örnekler yardımıyla seçiminizi yapabilirsiniz.
 6. Yorum yapan kullanıcıların Tarih & Saat etiketinin ne şekilde gözükmesini istiyorsanız seçmeniz halinde değişecektir.

Bu menüdeki içerikleri de düzenledikten sonra bir sonraki adım olan Arama Tercihleri kısmına geçebiliriz.blog-ayarlari-4

Arama Tercihleri:

 1. Google’da üst sıralara çıkmak için gerekli bir diğer şeyde Meta etiketlerdir. Seo bakımından oldukça değerli olan meta etiketlerden sadece 1 tanesine yer veren bu ayarlarda google’da arandığınızda sitenizin link altında ne açıklamanın yazmasını istiyorsanız onu giriniz. Bu açıklama maksimum 150 karakterden oluşmalıdır. Örn; “Sosyal ağlar ve web tasarımıyla ilgili bir blog”.
 2. “404 hatası, Aradığınız Sayfa Bulunamadı.” gibi kelimeleri internet kullanıcısıysanız illaki duymuşsunuzdur. Bu hatalar internette dolaşan linkte olan makalenin kaldırılmasından ötürü ortaya çıkan boş bir sayfa uyarısıdır. Buraya HTML kod yardımıyla bir tasarım koyabilir. Ve ya makale şeklinde bir içerik girebilirsiniz. Maksimum 10.000 karakter girme hakkınız vardır.
 3. Blog adresinizi başka bir adrese yönlendirmek için kullanılır. Eğer bu seçeneği seçip başkasının internet adresinizi yazarsanız seçeneği kapatmadan kendi sayfanızda dolaşım sağlayamaz yazmış olduğunuz sayfaya yönlendirilirsiniz.
 4. Google Search Console adı üstünde olduğu gibi Google’ın ürettiği arama motorundaki sonuçlarınızı iyileştirmek adına size yardımcı olan bir eklentidir.
 5. Robots.txt dosyasını özel hale getirerek sitenize hangi botların gelip tarama yapabileceğini hangi botların zararlı olduğunu düşünerek engelleme yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bu seçenek sizi biraz yorabilir. O yüzden başlangıç için kapalı kalması daha iyidir. Olası bir yanlışta google botlarının gelmesini bile engelleyerek sitenizi mahvedebilirsiniz.
 6.  Sitenize gelen (Google, Bing, Yandex vb.) gibi arama motorlarının botlarınının hangi özellikleri takip etmesi ve kurallara uyması gerektiğini belirlersiniz. Burası çok itina gerektiren bir bölümdür. Bu yüzden başlangıç için kapalı kalması sizin karınıza olacak bir durumdur.

Bu menüdeki ayarları yaptıktan sonra Kullanıcı Ayarları gelmektedir. Burada anlatılacak pek bir şey göremediğim için es geçerek bir sonraki menü olan “Diğer” e geçmek istiyorum.

blog-ayarlari-5

 

Diğer:

 1. Web sayfaları hacklenme ve çökme riskine karşı Gün aşırı, Haftalık, Aylık bazda yedekler alır. Size tavsiyem haftalık olarak yedek almanızdır. İçeriği yedekle seçeneğini kullanarak bloğunuzu yedekleyebilirsiniz. Daha sonra indirilen dosyayı herhangi bir sıkıntı halinde içeriği içe aktar butonu yardımı ile tekrar yükleyebilir. En son yedek aldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 2. Bu bloğu silme vakti geldi dediğiniz anda bloğunuzu silebileceğiniz butondur. Lakin bırakın ömür boyu kalsın insanlara yazdıklarınız belki ilham verir varın siz bloğunuzu silmeyin.
 3. Bloğunuzun google tarafından tanınmasını istiyorsanız bu seçenek Tüm olarak kalsın.
 4. Rss Feed kullanarak insanların telefonlarındaki rss programları yardımıyla bloğunuzu takip etmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Feedburner sistemini google’da aratarak daha fazla bunun hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 5. Rss Feed altbilgisi girmek için burayı doldurabilirsiniz. Kendinizi ve bloğunuzu tanıtıcı bir yazı yazmanız yararınıza olacaktır.
 6. Başlık bağlantılarını etkinleştirmeniz Rss takibi yapan ziyaretçilerinizin direk olarak siteye yönlendirilmesini sağlar ve bu özellik size hit kazandırır.
 7. OpenID kullanıcılarının sitenize yorum yapmasını ve sizin blog yöneticisi olarak diğer bloglara OpenID ile yorum yapmanızı sağlar. Çokta önemli bir detay değil hani.
 8. Bunu Evet olarak seçerseniz bloğa giriş yapılmadan önce size +18 Yetişkinlere yönelik içerik barındırmaktadır kabul ediyormusunuz ? diye bir seçenek çıkar web sitesi hemen gözükmez. +18 paylaşım yapmayacaksanız bu seçeneği etkinleştirmeyin.
 9. Google Analytics bu eklentiye kayıt olup sitenize verilen Mülk kodunu eklerseniz sitenizde o an kaç kişi var, bu ay içinde kaç kişi girdi, hangi linke tıklayıp, hangi kelimeyi aratıp sizi bulduğuna dair envai çeşit sonuçları elde edebilirsiniz. Web masterlerin vazgeçilmez gözdesi olan Google Analytics’i biraz araştırma yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

blog-ayarlari-6

Bu makalede sizleri daha etkin bir blog kullanmanızı sağlamak için çaba sarf ettim. Umarım bu bilgiler işinize yaramıştır. Lütfen sorularınızı, istek ve şikayetlerinizi yorum bırakarak bildiriniz.

Bir Önceki Makale  Ücretsiz kaliteli fotoğraf bulma siteleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir