[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Blogger nasıl açılır ? | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Web Master / Blogger nasıl açılır ?

Blogger nasıl açılır ?

Blogger nasıl açılır ?
Blogger nasıl açılır ?

Blogger nasıl açılır ? adlı makalemizde sizlere .blogspot.com uzantılı blog açmayı anlatacağım arkadaşlar.

Araç çubuğunuza blogger.com yazabilir veya google.com‘dan “blogger” olarak aratabilirsiniz.

Öncelikle www.blogger.com adresine giriş yapıyoruz. Daha sonra aşağıdaki görselde’de görebileceğiniz gibi BLOGUNUZU OLUŞTURUN butonuna tıklıyoruz.

blog-acmak-1

Daha sonra sizi google hesabınıza yönlendirecek. Eğer google hesabınızın oturumu açıksa bir sonraki evreye otomatik geçiş yapacaktır. Herhangi bir google hesabınız yoksa oluşturunuz.

Hesap oluşturduktan sonra kaşınıza 2. adım olan bu ekran çıkacak.

İki adım hesap profili bulunmaktadır. Gelin öncelikle bunların ne işe yaradığını anlatayım.

Google+ Profili

Google+ Profilini seçtiğiniz taktirde google plus hesabınızı açmış olacaksınız. Ama biz bunu ileri ki adımlarda açacağız şuan için dert etmeyin.

Blogger Profili

Blogger profilinde de büyük kitlelere ulaşabilirsiniz bu yüzden Google+ diye tutturmayın 🙂 Nede olsa blogspot’ta google destekli unutmayın.

Buradan Blogger Profili yazan başlığın altından “Sınırlı bir Blogger Profili oluşturun” butonuna tıklayalım.

blog-acmak-3

Bu adımda ise blogumuzun ismini oluşturuyoruz.

Blog ismi seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Blogunuza bi isim koymanız gerekmektedir ve bu isim kesinlikle akılda kalıcı ve az da olsa paylaşımlarınızı temsil etmelidir.

Görünen Ad kısmına blogger ismimizi yazarak “Blogger’a Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

blog-acmak-3

Blog ismini girdikten sonra karşımıza şöyle bir ekran gelmektedir. Buradan YENİ BLOG butonuna basarak devam ediyoruz.

blog-acmak-4

Başlık kısmına Araç Çubuğunda yer alacak web sayfasının ismini yazıyoruz. Ben burayı “Türkiyenin en güncel bilgi paylaşım platformu Etkisizeleman.com” Olarak doldurdum.

Adres kısmına İsim Soyisim veya Blog adı yazılarak “etkisizeleman.blogspot.com” tarzında bir ücretsiz domain alabilir. Veyahut 4,90 $ ‘dan başlayan fiyatlarla kendinize .com .net .org domainlerini satın alabilir ve bu adres kımına yazarak devam edebilirsiniz. Yalnız satın alcağınız domainlerin Ns ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir.

Şablon kısmına sitenizin gözükeceği şekli seçerek blogunuza devam edebilirsiniz. (Daha sonra bu görseli değiştirmeniz mümkündür. Ücretli ve ücretsiz olarak binlerce tema seçeneği bulunmaktadır.)

blog-acmak-5

Artık Bloğunuz Hazır ve yayın hayatına başladı. Şimdi gelelim diğer gerekli bilgilere.

  1.  Bloğunuzu görüntülemek isterseniz. Bu butona basmanız yeterli olacaktır.
  2. Yeni bir makale(içerik) girişi yapmak isterseniz bu butona tıklıyorsunuz ve insanlarla paylaşmak istediğiniz bilgileri yazıyorsunuz.
  3. Sayfanıza hangi bölgeden gün,ay,yıl içinde kaç kişinin girdiğini buradan görüntüleyebilir. Sitenizin hitini kontrol edebilirsiniz.
  4. Bloğunuza yapılan yorumların ön görüntülenme alanıdır. Yorumları buradan onaylayabilir hoşunuza gitmeyen yorumları spam olarak çöp kutusuna taşıyabilirsiniz.
  5. Kazançlar sekmesinde bugüne kadar kazanmış olduğunuz tutarları ve aylık kazançlarınızı görebilirsiniz. Lakin bir kazanç elde etmek için acele etmeyin. Önce blogunuzun doluluk oranını arttırarak daha sonra Google Adsense‘ye başvuru yapınız. Aksi halde google başvurunuzu kabul etmez ve size reklam kazancı sağlamaz. Not: Blogspot google destekli olduğu için çok fazla sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. 10 makale eklerseniz alabilirsiniz ama bu makalelerin 1 er gün arayla girilmiş olmasına dikkat edelim.
  6. Kampanyalar kısmından google’a ücretli reklam verebilir. Bloğunuzu dünyanın 4 bir yanına duyurabilirsiniz.
  7. Blogların 2 tür içerik kısmı vardır. 1.si sabit sayfalar (Anasayfa,Hakkımda,İletişim vb.) 2. si makalelerinizin yazılı olduğu Yazılar sayfasıdır.) Bu sekmede blogunuza sabit sayfalar ekleyerek kendiniz hakkında kalıcı bilgiler verebilirsiniz. Not: Makale yazmak için Kayıtlar > Yeni Yayın kısmını kullanınız.
  8. Bloğunuzun anasayfa düzenini buradan ayarlayarak kendinize göre editleyebilir özgünleştirebilirsiniz.
  9. Daha öncede belirttiğim gibi şablon(tema) seçimini değiştirmeniz mümkündür. Sitedeki şablonları beğenmezseniz google’dan aratabilir başka şablonlar yükleyebilirsiniz. Blogger’a tema yükleme adlı makalemizde daha detaylı anlatım bulabilirsiniz.
  10. Ayarlar kısmından bloğunuzun tüm ayarları ile ilgili sekmeleri bulabilir. Kendinize göre dilediğinizce değiştirebilirsiniz.

blog-acmak-6

Bu ayarların hepsini yaptıktan sonra artık sizinde bir bloğunuz var. İyi paylaşım yapmalar hepinize hayırlı olsun dostlar.

Bir Önceki Makale  Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir