[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma

Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma

Bazı sebeplerden dolayı Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma işlemi yapmak isteyen arkadaşlarımız için oldukça kolay bir yöntem mevcuttur.

Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma yapmak için öncelikle bir domain ve hosting satın almanız gerekmektedir. Hosting satışı yapan siteleri google üzerinden araştırabilir daha sonrada satın alabilirsiniz. Hostingi alıp domaininizi bağladıktan sonra Cpanel’e bağlanarak cpanel sisteminizin en altında bulunan Softaculous yardımı ile yada Ftp yardımı ile sunucuya wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

Cpanel üzerinden kurulumu bilmeyenler Cpanel’den WordPress Kurulumu Yapmak, ftp üzerinden kurulumu bilmeyenler ise FTP’den WordPress Kurulumu Yapmak makelelerini inceleyebilirler.

WordPress kurulumunu yaptıktan sonra Kalıcı Bağlantı ayarları yapmamız gerekmektedir. Ayar yapmayı bilmeyenler Kalıcı Bağlantı ayarları nasıl yapılır ?  adlı makalemizi inceleyebilirler.

Seo açısından kayıp yaşamamak için link bağlantısını blogger alt yapısındaki bağlantımız ile aynı yapmamız gerekmektedir. Blogger’da kalıcı bağlantı şekli www.siteadi.com/2014/07/yazi-basligi.html şeklindedir. Bunu WordPress sistemindeki kalıcı bağlantı şeklinde de yapabilmek için öncelikle siteadi.com/wp-admin adresine bağlanalım Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar alanına giriş yaparak özel yapı bölümüne /%year%/%monthnum%/%postname%.html yazarak ayarları kaydediyoruz.

Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma
Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma

Daha sonra Admin panel Yönetici Paneli menüsünden Araçlar sekmesinde yer alan İçe aktar sekmesini tıklayalım. Daha sonra açılan bölümden Blogger seçeneğini seçerek içeri aktarma aracının kurulumunu yapıyoruz. Kurulum yapıldıktan sonra Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır butonuna basıyoruz.

 

 

Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma
Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma

 Bloggerdan import işlemi yapabilmemiz için öncelikle wordpress sisteminden bağlanıp blogger üzerinden yetki vermemiz gerekmektedir. Authorize butonuna tıklayarak yetkilendirme işlemini Erişime izin ver butonuna basarak sağlıyoruz. Yetki verdikten sonra çekme işlemi başlayacaktır. Lakin bu işlemden sonra görsellerinizi hala eski siteden çekiyor olacak. Blogger hesabınız kapanmadığı sürece görselleri çekmeye devam edecektir. Ama bu ilerde size sorun yaratacağı için İmport External İmages adlı eklentiyi kullanacağız. Bu eklenti yazı içeriğinde yer alan dışarıdan çekilen görselleri ortam klasörüne kaydeder ve link yapısını değiştirerek yazılarınızın görsellerinin wordpress sisteminde yer almasını sağlar. Eklenti ile alakalı ilerleyen zamanlarda detaylı anlatımı yapılacaktır. Yapıldığı zaman buraya link olarak ekleyeceğiz.

Makale içi linkleme yaptıysanız eğer eski siteye yönlenecektir. Eğer ki blogadi.blogger.com gibi bir alan adına sahip ise eski blogger siteniz bu sorun ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Ama blogadi.com gibi bir alan adına sahip ise bu sorunu yaşamayacaksınız. Ya tek tek linkleri değişmelisiniz ya da 301 redirect kullanarak tek tek linkleri yönlendirme yapabilirsiniz.

 

Bir Önceki Makale  Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir