[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Web Master / Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası

Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası

Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası alarak web sitenizi güvenli bir altyapıya kavuşturabilirsiniz. Öncelikle SSL sertifikası nedir ? onu öğrenelim.

SSL Sertifikası nedir ? Ne işe yarar ?

Ssl sertifikası web siteleri üzerinde dolaşan kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmaya başlanmış uygulamaya verilen isimdir. Secure Sockets Layer(Güvenli Soket Katmanı) olarak adlandırılan SSL sertifikasını genellikle E-ticaret firmaları kullanmaktadır. Web sitesi üzerinde alışveriş yapılırken gerçekleşebilecek herhangi bir hırsızlığa karşı yaptırılan sigortadır. SSL sertifikaları web sitesi üzerinde online olarak yapılan alışverişlerde kullanıcıların veri akışını kodlayarak sunucuya iletir ve veri güvenliğini sağlar.

Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası nasıl alınır ?

Cloudflare adresine giderek sayfanın altındaki bölümden mail adresi ve şifre ile kayıt oluyoruz.

Cloudflare Kayıt Yapmak
Cloudflare Kayıt Yapmak

Sign Up butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan sayfadan Create Account butonuna basıyoruz.

Cloudflare Kayıt Yapmak 1
Cloudflare Kayıt Yapmak 1

Create Account butonuna bastığımızda aşağıda bulunan resimdeki gibi domain adınızı yazarak Scan DNS Records butonuna basıyoruz.

Cloudflare Web Site Kaydı
Cloudflare Web Site Kaydı

Karşımıza çıkan ekranda yaklaşık olarak 40 50 saniye bekliyoruz ve Continue butonuna basıyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Daha sonra karşınıza çıkacak ekrandan dns yönlendirmesinde hangi hizmetlerin cloudflare’ye yönlendirileceğini size sormaktadır. Burada hiçbir şeye dokunmadan en aşağıya inerek Continue diyerek devam ediyoruz.

Free Website planını seçerek aşağıdaki Continue butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Cloudflare Dns Ayarları
Cloudflare Dns Ayarları

Karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Change Nameservers to: kısmının altında yer alan dns adreslerini domain sağlayıcınızın paneline bağlanarak Domainin dns ayarlarını değiştir diyoruz. Genellikle bizi takip edenler domain hizmetlerini isimtescil üzerinde barındırmaktadır.

İsimtescil üzerinde domain barındıran arkadaşlarımız hesaplarına giriş yaparak Kontrol paneli>domain yönetimi kısmına geçiş sağlasınlar daha sonra domain adınızın üzerine tıklayın ve popup penceresinin açılmasını sağlayın. 1. sırada yer alan DNS Yönetimi butonuna tıklayınız ve Yeni DNS tercihi kısmından 3. sıradaki Müşteri özel Dns’ler – Bu tercihte Kendi belirleyeceğiniz dns’ler kullanılır. kısmını seçiniz daha sonra Cloudflareden aldığımız dns adresinlerini ns1 ve ns2 kısımlarına yazalım ve kaydedelim.

Dns değişiklik işlemi 1dk ile 24 saat arasında değişmektedir. Bu geçiş süreci zarfında web sitenize ulaşamazsanız panik yapmayın.

Dns yönlendirmesi yaptıktan 10 dk sonra Cloudflare sayfasından Continue butona basalım ve ekranda domain adınızı gri şekilde göreceksiniz. Dns değişikliği sağlandıysa eğer aşağıdaki gibi yeşil olacaktır. Ara ara kontrol ederek dns değişikliğinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Cloudflare Domain Onayı
Cloudflare Domain Onayı

Bu onay ekranı tamamlandığında ve bar gri renkten yeşil renge döndükten sonra üst menüden Crypto sekmesine tıklıyoruz ve karşımıza çıkan SSL bölümünden önce Off  seçeneğini seçiyoruz daha sonra Full seçeneğini işaretliyoruz.  Status bölümü Active Certificate olduğunda SSL sertifikamızı aktif olarak kullanabileceğimizi gösteriyor. 

Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası
Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası

 

Bu işlemi yaptırdıktan sonra sayfanın aşağısına doğru iniyoruz ve Always use HTTPS bölümünü bulup OFF olan butonu ON konumuna getiriyoruz.

Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası
Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikası

Bu işlemlerin ardından Cloudflare Ücretsiz SSL sertifikanız geçerli olacaktır. Artık web sitenize http:// yerine https:// olarak girebilirsiniz.

Bağlantı Güvenli Değil Hatası Alıyorum ne yapmalıyım ?

Protokol değişikliğinden dolayı yaşanan bu sıkıntıyı gidermeniz için web sitenizde bağlantı olarak verdiğiniz menü linkleri bağlantı linklerinin hepsinin çıkış adresini http:// yerine https:// olarak değiştirin sorun düzelecektir.

Bir Önceki Makale  Blogger nasıl açılır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir