[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Cpanel otomatik site yedekleme | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Web Master / Cpanel otomatik site yedekleme

Cpanel otomatik site yedekleme

Cpanel otomatik site yedekleme

Cpanel otomatik site yedekleme ile zaman kaybetmeden web sitenizi sunucuya otomatik olarak yedekleyerek bu zahmetten kurtulabilirsiniz.

Web site sahibiyseniz sürekli saldırı alabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Sizin adınıza web sitenizin yedeğini günümüzdeki Hosting firmaları haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık yada güncellemeden önce almaktadır. Tabi kimseye güvenmemek gerekiyor. Ben kendi işimi kendim yaparım diyorsanız web sitenizi otomatik olarak günlük yada haftalık olarak yedekleme yapabilirsiniz.

İsterseniz aşağıdaki betik kodlarını kopyalayarak yedekal.php adında dosya oluşturup içerisine yazabilirsiniz. İsterseniz konu altında Github üzerinde paylaştığım dosyayı indirebilirsiniz.

Kodların içerisinde ki bilgileri kendi server bilgileriniz ile doldurduktan sonra cron ayarlarına geçiş sağlayabiliriz. Gerekli tüm açıklamalar dosya içerisinde doldurmanız gereken yerlerin yan tarafında yazmaktadır.

İndirdiğiniz ya da oluşturduğunuz dosyayı public_html yada www klasörüne asla yüklemeyiniz. Yüklediğiniz takdirde güvenlik açığı oluşturursunuz. Çünkü dosya içerisine birazdan tüm bilgileri dolduracaksınız.

Düzenleme yaptığınız dosyayı public_html ya da www klasörünün yer aldığı root dizinine atabilirsiniz.

Web sitenizin cpaneline giriş sağlayarak arama kısmına “Cron” yazalım ve Cron işlerini açalım. Cron Jobs ayarları ile ne kadar sürede yedekleme alacağını belirlememiz gerekmektedir.

Ayarlar penceresinde ne sürede otomatik çalıştırma yapacağını belirleyebiliriz. Ben aşağıda haftalık yedekleme yapacak otomatik ayarları gerçekleştirdim. Kron komutunu aşağıdaki kod parçacığı ile çalıştırabilirsiniz.

 

Artık yedekleme işlemlerinizi otomatik olarak Cpanel cron jobs komutu ile yaptırabilirsiniz.

Yedekal.php dosyasını github üzerinden indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YEDEKAL.PHP İNDİR

Bir Önceki Makale  WannaCry Nedir ? Nasıl Silinir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir