[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Cpanel'den Wordpress Kurulumu Yapmak | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / Cpanel’den WordPress Kurulumu Yapmak

Cpanel’den WordPress Kurulumu Yapmak

Cpanel'den WordPress Kurulumu Yapmak
Cpanel’den WordPress Kurulumu Yapmak

Cpanel’den WordPress Kurulumu Yapmak adlı makalemizde sizlere zahmetsiz ftp kullanmadan wordpress scriptinin kurulumunu anlatacağım.

http://siteadınız.com adresinin sonuna link kısmından şunu ekliyoruz “:2082” Örn; http://siteadınız.com:2082 yazıp giriş yapıyoruz.

Daha sonra karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacak. Kullanıcı adı ve şifreniz hosting sağlayıcınız tarafından size ulaştırılmış olması gerekiyor. Eğer elinizde kullanıcı adı veya şifre yok ise hosting sağlayıcınız ile iletişime geçip talep edebilirsiniz.

wordpress-kurulumu-1

Kullanıcı Adı – Şifrenizi girdikten sonra oturum açma butonuna basıp bir sonraki pencereye geçiyoruz. Burası sizin hostinginizi yönetebileceğiniz panelinizdir. Bu panelin detaylarını daha sonra sizlere başka bir başlık altında anlatacağım.

Şimdi ilk olarak “VERİTABANLARI” adlı kategorinin altında bulunan (3. sırada) “MYSQL VERİTABANI SİHİRBAZI” adlı butona tıklıyoruz.

wordpress-kurulumu-3

Daha sonra karşınıza alttaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda yapacaklarımızı rakamla sıraladım.

  1. Veritabanı adınızın son ekini buraya yazınız. Mümkün mertebe karışık harflerden oluşsun.
  2. “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklayın.
  3. Burasıda kullanıcı adınızın son ekini oluşturacağınız alandır. Buraya da karışık harflerden oluşan bir kullanıcı adı giriniz.
  4. Şifreniz en az 8 karakterden oluşsun. Büyük/Küçük Harf, Özel Karakter (“?, @, !, #, %, +, -, *, %”) bulundurmaya dikkat ediniz. Dilerseniz Şifre Oluşturucu butonuna basarak otomatik şifre oluşturmasını isteyebilirsiniz. Not:(Şifre Oluşturucuyu Kullananlar şifrelerini bir yere kayıt etsinler. Bir kaç adım sonra lazım olacak)
  5. Şifrenizi tekrar bu satıra giriniz.
  6. Kullanıcı Oluştur butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.
  7. Kullanıcı kısmından oluşturduğunuz kullanıcıyı, Veritabanı kısmından oluşturduğunuz veritabanı adını seçiniz. ve Ekle butonuna basıp devam ediniz.

wordpress-kurulumu-5

Bu işlemleri yaptıktan sonra karşımıza Kullanıcı izinlerini eklemek için bir ekran çıkacak. Bu ekrandaki tüm kutuları işaretleyip devam butonuna basıyoruz.

Şimdi MySQL veritabanımızı ve MySQL kullanıcı adımızı oluşturdum birbirine tanımlama yaptık sıra geldi bir sonraki adıma.

Cpanelden WordPress Yüklemek

2- Genelde en altta yer alan “SOFTACULOUS APPS İNSTALLER” menüsünün altındaki WordPress ikonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan “İNSTALL NOW” butonuna basarak devam edip bir sonraki pencereye geçiş yapıyoruz.

wordpress-kurulumu-6

Yeni açılan pencerede aşağıdaki işlemleri uygulamaya koyuluyoruz. Bir sayfayı 4 e bölerek daha kolaylık olarak anlatacağım sizlere.

1- Choose Protocol burada Ssl güvenlik sistemi kullanmadığınız için Https seçemezsiniz. Http olan seçenekleri kullanınız.

Burada 2 seçeneğiniz mevcut sitenizin nasıl gözükmesi istediğiniz size kalmış. Daha sonra iki türlü bağlantı ile bağlanabilir ama ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Sitenizin etkisizeleman.com olarak gözükmesini istiyorsanız http:// protokolü seçili kalsın.

Sitenizin www.etkisizeleman.com olarak gözükmesini istiyorsanız http://www. protokolü seçili kalsın.

Diğer seçeneklere dokunmadan devam ediyoruz.

 

wordpress-kurulumu-8

2- Site Settings

Bu bölümde sitenizin (bloğunuzun) ayarlarını yapıcaksınız.

Site Name: sitenizin herkes tarafından görülebilir olan adını buraya yazınız. Örn; “Türkiyenin en iyi paylaşım bloğu | Etkisizeleman.com

Site Description: bu kısma sitenizin açıklamasını yazabilirsiniz. Ne hakkında paylaşım yapacaksanız onu giriniz.

wordpress-kurulumu-9

3- Admin Account

Admin Username: WordPress panelinize bağlanmak için kullanacağınız kullanıcı adını buraya giriniz. Not: siteismi, kendi isim soyisminiz, bilinen takma adınız, nickname iniz gibi isimleri koymayınız hacklenmeniz kolay olur.

Admin Password: WordPress panelinize bağlanmak için kullanacağınız şifrenizi buraya giriniz. Not: Şifreniz en az 8 karakterden oluşsun. Büyük/Küçük Harf, Özel Karakter (“?, @, !, #, %, +, -, *, %”) bulundurmaya dikkat ediniz. Dilerseniz Şifre Oluşturucu butonuna basarak otomatik şifre oluşturmasını isteyebilirsiniz. Not:(Şifre Oluşturucuyu Kullananlar şifrelerini bir yere kayıt etsinler.)

Admin Email: Ziyaretçilerinizin size mail atabileceği hesabınızı yazınız. Gmail hesabı yazsanızda olur.

wordpress-kurulumu-10

 

 

Select Language kısmından Türkçeyi seçiniz.

Script kısmındaki Limit Login Attempts (Loginizer)’i dileyen kurabilir. Dileyen boş geçebilir. Benim tavsiyem kurmamanız yönündedir. Siteyi şuanlık kastırmaya gerek yok.

Advanced Options kısmına dokunmayınız.

Rastgele bir tema seçip İnstall butonuna basınız. İlerde temayı değiştirmeyi anlatacağım.

 

KURULUM TAMAMLANDI.

Yeni WordPress siteniz hayırlı uğurlu olsun.

Sitenize : www.siteadınız.com

Admin Paneline: www.siteadınız.com/wp-admin

yoluyla bağlanabilirsiniz.

Sayfamıza abone olup yorum bırakmayı unutmayınız. Takıldığınız yerde yorum’dan iletişime geçip soru sorabilirsiniz.

Bir Önceki Makale  Wordpress Contact Form 7 SMTP ayarları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir