[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Functions.php Dosyasına Kod Eklemek | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / Functions.php Dosyasına Kod Eklemek

Functions.php Dosyasına Kod Eklemek

Functions.php Dosyasına Kod Eklemek
Functions.php Dosyasına Kod Eklemek

Functions.php Dosyasına Kod Eklemek için ne yapmalıyım ? Functions.php dosyası nerede ? WordPress sisteminde önemi nedir ? gibi sorularınızı yanıtlıyoruz.

Bildiğiniz üzere wordpress açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için kolayca geliştirilebilmektedir. Kolayca geliştirilen bu sistemin birde ana can damarı olması gerekmektedir. İşte bu can damar kodları yazdığınızda çalıştıran dosya functions.php dir. Çeşitli basit kodlar yazarak sisteme istediğinizi yaptırabilirsiniz.

Çoğu wordpress kullanıcısı functions.php’ye wordpress destek sitelerinden aldığı kodları yapıştırarak sistemlerini geliştirmek ister ama ya dosya yerini bulamaz ya da yapıştırdığı kod yüzünden sitesi açılmaz. Şimdi bu sorunların hepsinin önüne geçmek adına tek tek yapılacak işlemleri listeleyelim.

Functions.php Dosyası nerededir ?

Functions.php tema dosyasıyla gelen bir dosya olduğu için tema dosyasının ana dizininde bulabilirsiniz. Öte yandan admin panele bağlanarak Görünüm>Düzenleyici sekmesine gidelim. Daha sonra sağ menüden functions.php dosyasını görebilirsiniz.

Functions.php dosyasına kod nasıl eklenir ?

Admin-panel-uzerinden-functions.php-dosyasina-kod-eklemek

1- Admin Panel üzerinden functions.php dosyasına kod eklemek

Admin paneline giriş yaptıktan sonra Görünüm > Düzenleyici yolunu izleyerek sayfayı açalım sağ menüden functions.php dosyasını bulalım ve üzerine tıklayalım. Bulmakta zorluk çeken arkadaşlar Ctrl + F kombinasyonu kullanarak arama yaptırabilirler.Düzenleyici açıldıktan sonra tekrar CTRL + F kombinasyonu ile ?>  kodunu aratın yeni eklemek istediğiniz kodu ?> karakterinden önce ekleyebilirsiniz. ?> kodu functions.php dosyasında bulunan kodların kapatma kodudur. O koddan sonra ekleyeceğiniz kodlar sitenizin bozulmasına hatta hiç açılmamasına sebep olabilir.

 

2- Ftp üzerinden functions.php dosyasına kod eklemek

Ftp-uzerinden-functions.php-dosyasina-kod-eklemek

Ftp yada Cpanel üzerinden dosya yöneticisini açarak sunucumuz ile dosyalarımıza bağlantı sağlayalım. Sunucunuzun Root dosyalarından sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek functions.php dosyasına ulaşalım. Wp_content/Themes/TemaAdı/functions.php dosyasını düzenle diyerek içerisine girelim.

Düzenleme ekranında CTRL +F kombinasyonu ile ?> kodunu aratın ve yeni eklemek istediğiniz kodu ?> karakterinden önce ekleyin.

1. Not: Dosya içerisinde bir çok kod görebilirsiniz. Bu kodlar alt alta sıralanmıştır. } işaretinden sonra yeni kodunuzu ekleyiniz. Öncesine ekleme yaparsanız hem diğer kodu hemde yeni ekleyeceğiniz kodu bozacağı için haliyle wordpress çalışma sistemini de bozarsınız ve beyaz ekran hatası alabilirsiniz.
2. Not: Her tema değişikliğinde functions.php dosyanızın içindeki veriler silinir. 
functions.php-dosyasina-kod-eklemek

 

Functions.php Dosyasında düzenleme yaptım site açılmıyor ne yapmalıyım ?

Funcitons.php dosyasında yapacağınız düzenlemeleri dikkatli yapmazsanız bu web siteniz ile aranızdaki bağlantının kopmasına sebep olacaktır. Genel olarak hata yapıldıktan sonra Admin panele bile bağlantı sağlayamıyorsunuz.

Bunu ortadan kaldırmak için Ftp programı yardımıyla ya da Cpanel dosya yöneticisi ile Dosyaları yüklediğiniz root dizine gidiniz. Daha sonra Wp_content/Themes/TemaAdı/functions.php yolunu izleyiniz. En son yaptığınız değişikliği düzeltin sorun devam ederse tema dosyanızın içindeki standart functions.php dosyasını geri yükleyiniz.

Functions.php için faydalı kodlar adlı makalemizi inceleyerek kodlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Önceki Makale  Wordpress Beyaz Ekran Hatası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir