[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Wordpress Çoklu Dil Eklentisi | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress Çoklu Dil Eklentisi

 
Wordpress Çoklu Dil Eklentisi
WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress Çoklu Dil Eklentisi adlı makalemizde sizlere en basit translate (dil desteği) sağlayan eklentiyi tanıtacağım.

WordPress sistemi ile kurduğunuz web sitenize gerek kendi isteğinizle gerek ise müşterilerinizin isteği ile farklı dil seçeneği eklemek istemişsinizdir. WordPress dünyanın en hızlı gelişen açık kaynak kodlu scripti olduğu için bu konuyla alakalı bir çok eklenti bulunmaktadır. Lakin bu eklentilerin hiçbiri tatminkar olmadığı için size farklı bir yöntem ve eklenti anlatacağım.

Çoklu dil desteğini yapmak için seçeneklerimiz

 1. en.siteadiniz.com adında alt dizin oluşturarak tekrar yeni kurulumlar yapıp ingilizce tasarlamak.
 2. WordPress’in url yapısı sayesinde bu işi siteadiniz.com/tr siteadiniz.com/en olarak yapabiliyoruz.

Gelelim bize bu kolaylığı sağlayan eklentimize Polylang

Çoklu Dil Desteği Eklentisi Polylang’ı İNDİR

Eklentimizi yukarıdaki adresten indiriyoruz. Daha sonra dosyaları zip arşivinden çıkartarak FTP programı yardımıyla ana dizinden “wp-content/plugins” klasörünün içine yüklüyoruz. Daha sonra admin paneline giriş yaparak Eklentiler menüsünden etkinleştirme yapıyoruz.

Çoklu Dil Desteği Eklentisi 3

Polylang Çoklu Dil Desteği Eklenti Ayarları

Ayarlar/Settings menüsü içinden Dil sekmesini seçerek eklenti ayar penceresine gidebilirsiniz. Eklenti 3 ayar penceresinden oluşuyor.

 • Dil
 • Ayarlar
 • Lingotek

  1.DİL

  Öncelikle Türkçeyi seçmeniz gerektiğini ana dilinizin türkçe olduğunu belirtmek isterim. İkincil dili seçmek için dili seç kısmından dil seçmeniz yeterli olacaktır. Gerekli Tüm alanlar otomatik doldurulacaktır. Öncelik olarak Türkçeyi seçmediyseniz korkmanıza gerek yok yıldız işaretini Türkçenin üzerine gelip bastığınızda varsayılan dil olacaktır.

  Çoklu Dil Desteği Eklentisi 1

  2.AYARLAR

  2.1-Url Dönüşümleri

Bu seçenekteki ayarları aşağıdaki gibi yaparsanız dünya standardına ayak uydurmuş olursunuz. Kullanıcıların göz aşinalığına hitap edersiniz.

Çoklu Dil Desteği Eklentisi 2


2.2- Tarayıcı dilini algıla

Web sitenize giren kullanıcının tarayıcısı hangi dil ise o dile göre siteniz kendisini otomatik olarak ayarlar. Kapatmamanız sizin sağlığınıza olur.

2.3- Ortam

Web sitesine yüklenen medyalar için alt etiketleri ve fotoğraf isimlerini farklı dillerde kaydetmenizi sağlar. Seo çalışması açısından önemli rol oynayabilir.

2.4- Custom post types and Taxonomies

Özel gönderi tipleri için diller ve çevrileri etkinleştirir. Örn; 

2.5-Senkronizasyon

Senkronizasyon seçenekleri bir yazı ya da sayfanın çevrileri arasında meta içeriğin değerlerinin (veya taksonomi ve sayfa ebeveynleri çevirilerinin) tam olarak aynı kalmasına izin verir.

3. LİNGOTEK

Lingotek seçeneği birlikte çalışabilen uygulama seçeneklerini göstermektedir. Size şuan aktif olan eklentilerden bir tanesini anlatacağım.

Automatically Translate My Site

Eğer Aktif ederseniz 100,000 karaktere kadar otomatik çeviri yapan bir eklentidir. Tabi bir profesyonel tarafından çevirilen kadar orjinal olmaz içerikler. Burası size kalmış bir durum.

Artık sizde web sitenize farklı dil destekleri ekleyerek farklı kitlelere hitap edebilirsiniz. Umarım makalemiz sizlere aydınlatıcı bir yol olmuştur. Abone olmayı unutmayınız.

Bir Önceki Makale  WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir