[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
WordPress görüntülenme sayısı göstermek | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Wordpress Eklenti / WordPress görüntülenme sayısı göstermek

WordPress görüntülenme sayısı göstermek

WordPress görüntülenme sayısı göstermek için size Post Views Counter adlı eklentiyi kullanabilir ve yazılarımıza görüntülenme ekleyebiliriz.

WordPress görüntülenme sayısı göstermek sisteminize eklediğiniz makalelerde başlıkların altında yer alan meta açıklamalarının (yazar adı, yazı kategorisi, yayınlanma tarihi, yorum sayısı) bulunduğu alana görüntülenme sayısı ekleyerek kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz. Ülkemizde bu sistemi haber siteleri daha fazla kullanmaktadır. 

Yazı görüntülenme sayısı ne işe yarar ?

Yazı görüntülenme sayısı göstermek ziyaretçilerinizi makale hakkında ne kadar popüler olduğu hakkında bilgilendirir. Psikolojik baskı ile web sitenizin popüler ve sürekli makalelerinizin okunduğu izlenimini onlara aşılayabilirsiniz.

Post View Counter eklentisi

WordPress görüntülenme sayısı göstermek
WordPress görüntülenme sayısı göstermek

Bu eklenti ile kullanıcılara yazı görüntülenme sayısını gösterdiğiniz gibi Admin panel üzerinden de kendiniz görebilmektesiniz. Öncelikle aşağıdan eklentimizi indiriyoruz.

Post View Counter İndir

Eklentiyi wordpress sisteminize kurduktan sonra Admin panelinden Ayarlar menüsünün altında eklentinin adı ile bir ekran açılacaktır. Tıklayarak özellikleri düzenlemek için bu ekrana giriş sağlayalım.

Aşağıdaki gibi General ve Display pencereleri olan ekran karşınıza gelecektir. Ayarları hakkında detaylı bilgiyi fotoğrafın altında paylaşacağım detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

WordPress görüntülenme sayısı göstermek
WordPress görüntülenme sayısı göstermek

Post Types Count: Hangi içeriklerde görüntülenme sayısı gözükmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. (Sayfalarda tercih edilmez)
Counter Mode: Eklentinin PHP, JS, REST API türlerinden hangisi ile çalışmasını istediğinizi soruyor. (Php web sitesinde kasma yaratmaz.)
Post Views Column: Yazılar içerisinde görüntülenme sayısını gösterir. Lakin iptal etseniz bile gösteriyor. Bug var sanırsam.
Resrict Edit: Görüntülenme sayısını sadece yöneticiler düzenleyebilir.
Count Interval: Bir ziyaretçi aynı makaleyi gün içerisinde bir kaç kez tekrar ziyaret edebilir. Bir kullanıcıyı kaç saatte bir sayması gerektiğini belirleyebilirsiniz.
Flush Object Cache Interval: Yukarıda belirlediğiniz Count Interval verileri kaç günde bir silinsin.
Exclude Visitors: Robotlar, giriş yapan kullanıcılar, ziyaretçiler, ve seçili kullanıcıların görüntülenme sayısını artırmasına engel olabilirsiniz.
Exclude IPs: Eklenen İP’nin görüntülenme sayısını dikkate almaz.
Tools: Wp-PostViews eklentisinden verilere çekerek eski görüntülenme sayılarını sistemine kaydeder.
Deactivation: Eklentiyi etkisiz hale getirir.

WordPress görüntülenme sayısı göstermek
WordPress görüntülenme sayısı göstermek

Post Views Label: Makalelerinizde Görüntülenme sayısının başında yer alan açıklama bölümünü buradan düzenleyebilirsiniz. (Görüntülenme yaparsanız anlaşılır olur.)
Post Type: Hangi tür içerikte kullanmak istediğinizi belirler.
Page Type: Sayfa türlerinin hangisinde gözükeceğini belirleyebilirsiniz. Anasayfa, Arşiv, Tekil Yazı, Arama sonuçları
User Type: Ne tür üyelerin görüntülenme sayılarının sayılmasını istediğinizi seçebilirsiniz.
Position: Görüntülenme sayısı makalenin neresinde gözüksün ? Before the content(Yazı altı), After the content(Yazı üstü) (manuel olarak kendim ekleyeceğim. [post-views] kısa kodunu kullanarak istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.)
Display Style: İcon(ikonlu yazı) Label(sadece yazı)
İcon Class:  WordPress Dashicons adresinde yer alan ikonların kodlarından birini seçerek buraya kodunu yazdığınız takdirde yazı önündeki ikon değişecektir.

Ayarları yaptıktan sonra herhangi bir yazıya giriş sağladığınızda şu şekilde görüntülenme sayısı belirecektir. Dilerseniz php dosyasına kısa kod ekleyerek bu görüntülenme kodunu bir üst satıra çıkarabilirsiniz. Single php dosyasında post-meta etiketlerini bularak peşine kısa kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

WordPress görüntülenme sayısı göstermek
WordPress görüntülenme sayısı göstermek

Yukarıdaki görüntülenme sayısını aynı zamanda Admin panel>> Yazılar sayfasına tıkladığınızda liste halinde gelen yazılar ekranının sol tarafında Hits yada Görüntülenme olarak görebilirsiniz.

Bir Önceki Makale  WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir