[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Wordpress Eklenti / WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek

WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek

WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek
WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek

WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek için eklenti kullanacağız. Bu eklenti sayesinde kurup kaldırdığınız eklentilerin databasede oluşturduğu fazlalıkları kaldıracağız.

WordPress sisteminizi geliştirmek için birden çok eklenti denemişsinizdir. Daha kullanışlı hale getirmek adına eklentileri kod yapıları ile oynamayı seven bir çok arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın bazıları bırakılan kalıntıları hiç hesaba katmamaktadır. Eğer kurup kaldırdığınız bir eklenti var ise bu eklenti veri tabanınızda bir çok kalıntı bırakmaktadır.

Kalıntılar bir nevi çöptür hiçbir faydası olmadığı gibi sizi yavaşlattığı için zarar vermektedir. WordPress sisteminizi yavaşlatan bu çöpleri temizleyerek sizlere sisteminizi hızlandırmayı anlatacağız.

Eklentiyi kurup çalıştırmadan önce veri tabanı (database) yedeğinizi almayı unutmayınız. Bazen gerekli dosyaları gereksiz görebilmektedir.

WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek adına bize lazım olan eklentinin ismi Optimize Database after Deleting Revisions 

Optimize Database Eklentisi Nasıl Kurulur

 1. En altta sizinle paylaştığım linkten eklentiyi bilgisayarımıza indiriyoruz.
 2. Dosyayı Sunucunuza yükleyiniz.
  2-1.İndirdiğiniz dosyayı ftp’nize bağlanarak /wp-content/plugins klasörüne yükleyiniz.
  2-2.İndirdiğiniz dosyası wordpress eklenti yükle kısmından yükleyebilirsiniz.
 3. Ayarlar/Optimize Database sayfasından ayar sayfasına ulaşabilirsiniz.

Optimize Database eklentisi Nasıl Çalışır ?

Eklentinin Türkçe versiyonu mevcut olduğu için sisteminize yüklediğiniz anda paneli size türkçe gözükecektir.

 • Bundan daha eski revizyonları sil: Bu seçeneği seçip gün eklerseniz o tarihten önceki yaptığınız değişiklikleri siler.
 • Yazı/sayfa başına tutulacak maksimum – en güncel – revizyon sayısı: sayı verebilir 0 yaparsanızda tüm düzenlemeleri silmesini söyleyebilirsiniz.
 • Çöp öğeleri sil: Eklentilerin bıraktığı gereksiz çöpleri siler.
 • Spam öğleri sil: Ekelntilerin bıraktığı gereksiz spam öğelerini siler.
 • Kullanılmayan etiketleri sil: Demo sayfası çektiyseniz kullanılmayan etiketleri siler.
 • Süresi dolmuş geçici öğeleri sil: E-ticaret sistemlerinde kullanılan kuponların süreleri geçmişse bunları siler.
 • Geri pingleri ve geri izlemeleri sil: Veri tabanında kayıtlı kalan ping ve izlemeleri siler.
 • InnoDb tablolarını da optimize et: InnoDb sistem göçmelerinde kayıt dosyalarını yeniden okuyup veri tabanını eski durumuna döndürebilme işlemidir. Bu tabloları optimize eder.
 • Bir kayıt dosyası tut: Yapacağı işlemlerin kaydını tutmasını isteyebilirsiniz.
 • Zamanlayıcı: Belirli sürelerde optimize etme işlemini tekrar eder.
 • ‘1-tık’ bağlantısını yönetici çubuğunda göster: Admin barda kısa bir bağlantı seçeneği sunar.
 • Yönetici menüsünde bir simge göster: Admin menüsünde size simge halinde gösterim sağlar.(gereksiz sonuçta sayfası var.)

Önce ayarları kaydet diyerek sayfanın yenilenmesini bekliyoruz. Daha sonra optimize ediciye git diyerek tarama yapmasını sağlıyoruz.

Sayfa tekrar yenilendikten sonra veritabanı tablolarınız tek tek bu panelin altında yer alacaktır. Eğer hiçbir tabloyu seçmezseniz tüm tablolarda optimizasyon edecektir. Seçtiğiniz hiçbir tabloya işlem yapmaz.

Optimize Database İNDİR

Daha fazlası için abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayınız.

Bir Önceki Makale  WordPress otomatik yedekleme

7 yorum

 1. Hocam öncelikle teşekkürler makaleniz için. Ayarlar kısmını açtığımızda önceden işaretlenmiş seçenekler var onlar kalacak mı?

  https://hizliresim.com/pWZdja

  • Ayarlar kısmında karşınıza çıkan tüm işaretlenmiş alanlar web sitesinin eklentilerine göre değişmektedir. Hangi eklentilere müdahale edilip edilmeyeceğini el ile seçebilirsiniz. Şahsi tavsiyem ilk bölümde hepsi işaretli kalacak şekilde olup daha sonra makalede anlatılan bölümleri işaretleyerek işlemi gerçekleştirmenizdir. Yalnız yedek almadan sakın bu işlemleri yapmayınız.

 2. Teşekkür ederim. Jetpack ile ilgili kutular vardı. Bir de page ve post var onları anlamadım.
  Hocam adsense reklam almak istiyorum. Siteme bir bakabilir misiniz? 126 içerikten 109 tanesi şu an indexli durumda. Reklam için uygun muyum bilemedim?

  • Datebase üzerinde eklentiler kendilerine yer edinirler. Burda olan isimler eklentimizin orda gördüğü yerlerdir. Page ve post dediği yazı içeriği yayınlarken önizleme yaptığında, bir sayfayı 10 kere düzenleyip tekrar yayınladığında database üzerinde tutulduğu yedekleri temizleyerek son halini sana gösterir. Databasenin şişmesini engeller.

   Adsense konusunda detaylı makaleler web sitemiz üzerinde yayınlanacaktır. Takipte kal daha detaylı bilgi aktarayım. Sadece makale ile olacak iş değildir.

 3. merhabalar
  bilgiler için çok teşekkürler ellerinize sağlık
  benim öğrenmek istediğim eskiden yüklemiş olduğumuz eklentilerin phpmyadmin de tabloları ve sabit tablolarda kodları mevcut şu anda bu eklentileri kullanmıyorum bu tablo ve kodları nasıl silebiliriz bu konuda yardımcı olma imkanınız var mı?

 4. Link viruslu

  • Etkisiz Eleman

   Link virüslü değildir. Link servisi üzerinden orjinal linke yönlendirme yapılmaktadır. Sağ üst köşeden reklamı geçe basarsanız orjinal linke ulaşabilirsiniz. Orjinal link wordpress sitesine aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir