[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Wordpress OneSignal Kurulumu 2018 | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / WordPress OneSignal Kurulumu 2018

WordPress OneSignal Kurulumu 2018

WordPress One Signal Kurulumu 2018 yılında değişikliğe gittiği için çoğu arkadaşımızın sistemlerinde artık onesignal çalışmamakla birlikte sitelerinde hataya sebep olmaktadır.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için Onesignal eklentisini kendi blogumuza kurarak test ettik ve artık eskisi kadar zor bir kurulum olmadığının farkına vardık. Sizde eski sisteminiz ile alakalı sorunlar yaşıyorsanız ve web siteniz sorun yaratıyor ise eski onesignali kaldırmak ile işlemlere başlayabiliriz.

WordPress OneSignal Kurulumu 2018

WordPress sistemlerinde kurulu olan arkadaşların sistemlerinin son günlerde hata verdiğini öğrendik ve yeni onesignal kurulumu yapmak isteyen arkadaşlarında yeni arayüzde kurulumlarını kolaylaştırmak için iki şekilde anlatım sağlayacağız.

WordPress OneSignal Çalışmıyor

Web sitesinde onesignal kullanan arkadaşlar sistemlerinden eski yapılandırmış oldukları onesignal eklentisinin web sitesine girerek düzeltme yapmalılar ve onesignal’in verdiği kodları header.php dosyasındaki <head></head> kodları arasına eklemelidirler. Ve son aşamada onesignal sitesinin verdiği zip dosyasını indirerek public_html yani ana dizine yükleme yapmalıdır.

WordPress OneSignal Kurulumu

 1. Buradan adresine gidiyoruz. Daha sonra aşağıdaki görselde ki gibi Web Push görselindeki Get Started Butonuna basıyoruz.
  Wordpress OneSignal Kurulumu 2018
  WordPress OneSignal Kurulumu 2018
 2. Daha sonra sisteme üye olmamız gerekiyor üyelik tiplerinden birini seçerek üye olmanız mümkündür. Github, Google, Facebook ve sistem üzerinden üyelik ve şifre bilgileri girerek kayıt yapabilirsiniz.
  OneSignal Üyelik
  OneSignal Üyelik
 3. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra sisteme giriş yapıyoruz ve  Add a new app butonuna tıklayarak yeni applications oluşturmak için ilk adımı atıyoruz. Daha sonra açılan pencereden applications’a vermek istediğimiz ismi giriyoruz. Not: Kimse tarafından görünmeyecektir kendinize bilgi olarak gözükecektir.
  OneSignal Yeni App Oluşturma
  OneSignal Yeni App Oluşturma
 4. Daha sonra açılan ekrandan aşağıdaki görseldeki gibi Web Push butonuna tıklayarak Next butonuna basıyoruz.
  OneSignal Web Push Ayarları
  OneSignal Web Push Ayarları

WordPress OneSignal Ayarları

 1. Choose Integration 
  Entegrasyon tipini seçmemiz gerekiyor. Biz burdan Typical Site olanı seçerek işlemimize devam ediyoruz.
  OneSignal Entegrasyon
  OneSignal Entegrasyon
 2. Site Setup
  Site Bilgilerimizi buraya girmemiz gerekmektedir.
  Site Name: Bildirimde Gözükecek Site Adı
  Site URL: Web sitenizde ssl sertifikası var ise https:// olarak yok ise http:// olarak urlnizi buraya ekliyorsunuz.
  Default İcon URL: bildirimde çıkacak ikonu buraya ekliyorsunuz. Logonuzu koyabilirsiniz.
  My site is not fully HTTPS: web sitenizde SSL sertifikası olup olmadığını soruyor. Açmazsanız SSL var demek açarsanız da aşağıdaki gibi size CHOOSE A LABEL diye bir sekme açıp kullanıcı adınız yazan .os.tc domaini atayacaktır.
  OneSignal Site Ayarları
  OneSignal Site Ayarları
 3. Permission Prompt Setup 
  Bu alandan Add A Prompt butonuna tıklayarak bildirim ekranını düzenliyoruz. Tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılacaktır. O pencereden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  OneSignal Bildirim Ayarları
  OneSignal Bildirim Ayarları
  3.1- Bu alanda bildirim ekranını düzenleyeceğiz. Benim tavsiyem Slide Prompt (üst taraftan bildirim olarak gelen abonelik bildirgesidir.) Slide Prompt bölümüne tıkladıktan sonra Slidedown prompt alanında customize slide prompt text kısmını açıyoruz. Daha sonra istediğimiz bilgiler ile dolduruyoruz ve Save butonuna basıyoruz.
  OneSignal Bildirim Ayarları
  OneSignal Bildirim Ayarları
 4. Bu alanda abone olan kullanıcılara gönderilecek hoş geldin bildirimini düzenleyebiliyoruz. Orjinal olarak bırakmamakta fayda var birazcık dikkat çekici olmanız size artı kazandırır.
  1 Numaralı Title Bölümüne girdiğiniz kısım telefon bildirim görselinde ki 1 numaralı alana gelmektedir. 
  2 Numaralı Message bölümüne girdiğiniz kısım ise 2 numaralı alana gelmektedir.
  OneSignal Bildirim Ayarları
  OneSignal Bildirim Ayarları
 5. Bu bölüm opsiyonel olarak özel ayarların yapıldığı bölümdür. Burayı daha sonra detaylı biçimde anlatacağım ondan dolayı şu anlık hiçbir şeye dokunmadan en sondaki SAVE butonuna dokunuyoruz.

WordPress Sistemine OneSignal Kurulumu 2018

Şimdi ise karşımıza Configure Web Push ekranı çıktı. Bu ekrandan Download ONESİGNAL SDK Files butonuna tıklayarak zipli dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

OneSignal Kurulumu 2018
OneSignal Kurulumu 2018

Daha sonra bu indirdiğimiz dosyaları zip arşivinden çıkarıp sunucunuza bağlanarak public_html yani ana dizine yüklememiz gerekmektedir. Bu işlemin ardından 7 numarada yer alan kodları public_html/wp-content/themes/temadi/header.php dosyasındaki <head></head> tagları arasına ekleyerek işlemi tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra web sitenizde artık otomatik olarak bildirim gelecektir.

Tüm sorunlarınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

Bir Önceki Makale  Wordpress sisteminizi yavaşlatan eklentileri bulmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir