[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
WordPress otomatik yedekleme | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Wordpress Eklenti / WordPress otomatik yedekleme

WordPress otomatik yedekleme

Wordpress otomatik yedekleme
WordPress otomatik yedekleme

WordPress otomatik yedekleme eklentisini sisteminize kurarak olası bir saldırıya karşı kendinizi güvene alabilirsiniz.

WordPress otomatik yedekleme işlemini genelde hosting firmasından aldığı hizmetlerin kısıtlı olmasından dolayı bazı wordpress kullanıcıları sistemlerini otomatik olarak yedeklemek istemektedirler. Sunucularına yedekleme yaptıklarında olası bir saldırıda saldırı yapan kişi yedekleri de silebilme ihtimaline karşı cloud sunucularda yedek saklayabilirsiniz. Ve bu işlemleri bizim adımıza updraftplus adlı eklenti otomatik olarak yapmaktadır.

Updraftplus eklentisi ile yedekleme işlemini isterseniz manuel olarak çalıştırıp uptobox, amazon, google drive, ftp, openstack gibi uzak sunuculara yedekleme yapabilir isterseniz de süre belirterek otomatik olarak eklentinin yedekleme işlemi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle eklentiyi wordpress sitesinden indirelim UpdraftPlus İndir

Eklenti kurulduktan sonra Ayarlar menüsünden Updraftplus sekmesine giriş yaparak eklentinin ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa üzerinde 4 menü yer almaktadır. Bu menülerden çeşitli ayarlar yapabilirsiniz. Bu menüleri tek tek sizlere açıklayarak daha kolay kullanmanızı sağlayacağız.

Şu anki durum: Bu menüden otomatik ve manuel yedekleme yapabileceğiniz gibi yedekleri geri yükleme işlemi de yapabilirsiniz. Son yedeklemenin ne zaman ve nereye yedeklendiğini bulabilirsiniz. Log kayıtlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Mevcut Yedekler: Bu menüde ise yapılan tüm yedekleri bulabilirsiniz. Buradaki bilgilerden yedek dosyalarını silebilir veya geri yükleme yapabilirsiniz.

Ayarlar: Buradan yedekleme işlemini zamanlayabilirsiniz. Buradan günlük, haftalık, aylık, yıllık yedekleme yaptırabilir ve kaç yedeği hafızada tutacağını belirleyebilirsiniz.

WordPress otomatik yedekleme
WordPress otomatik yedekleme

Bir diğer ayar kısmından ise wordpress içerisinde hangi bölümlerin yedekleneceğini seçebildiğiniz gibi nelerin yedeklenmesini istemediğinizi de seçebilirsiniz.

WordPress otomatik yedekleme
WordPress otomatik yedekleme

Raporlama bölümünden ise her yedek alındığında mail adresinize mail gönderilmesini talep edebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

WordPress otomatik yedekleme
WordPress otomatik yedekleme

Bir diğer bölümden ise uzak sunucu üzerinde yedekleme yaptırmak için bir servis seçmek ve o servisteki üyelik bilgilerinizi kayıt etmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında belirlediğiniz süre zarfında otomatik yedekleme işlemini eklenti kendi yapacaktır.

Bazı servislerin ücretli olduğunu unutmayınız. Her servis ücretsiz değildir. Ona göre servis seçimi yapmanız gerekmektedir.

Takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.

Bir Önceki Makale  AdBlock Engelleme Kodu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir