[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme

WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme

WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme
WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme

WordPress Resimlere Filigran (Watermark) Ekleme adlı makalemizde sizlere resimlerinizin çalınmasını önlenmesini anlatacağım.

Bir siteniz var ve yüklediğiniz tüm resimlerin çalınmasından mı şikayetçisiniz. O zaman filigran ekleyelim sorundan kurtulalım.

Bizden resim çalsa ne olur ?

Direk olarak linki sizin sunucunuzdaki resimlere verirse eğer sunucunuzda kasma problemi yaşarsınız. Trafiğiniz daha çabuk dolar. Gelin bunun önüne geçelim.

Filigran (watermark) nedir?

Filigran (watermark), ışığa tutulduğunda gözüken resim ve yazıların bütününe denir. Günümüzde dijital ortamlarda yapıldığı gibi eski zamanlarda da dolandırıcılığın önüne geçmek için kullanılırdı. Daha geniş kapsamlı bakarsak eğer filigran görsellerin üzerine şeffaf yapıda eklenen bir tür imza modelidir. Görselin kime ait olduğunu belirtir.

Filigran’ı günümüz fotoğrafçıları emeklerinin çalınmasının önüne geçmek için kullanmaktadır.

WordPress’te resimlere filigran (watermark) nasıl eklenir ?

Watermark isimli eklenti yardımıyla WordPress‘e filigran kurulumu gerçekleştirilebilir. Htaccess ve php birleşmesi ile görselleriniz üzerine otomatik olarak filigran ekleyebilirsiniz. Filigran eklediğiniz fotoğraflarınızın orjinallerini saklar url’den fotoğrafa ulaşmak istediğinizde filigran ekler. Hiçbir fotoğrafa zarar vermez. Bu eklentinin en güzel yanı hem eski resimleriniz ehemde yeni ekleyeceğiniz resimlere filigran ekliyor . Üstelik uygulamayı kaldırmayı düşünürseniz tüm filigranlar kalkıp resimlerimiz orjinal görüntüsüne kavuşuyor.

Bu eklenti htaccess ile çalıştığı için FTP ana dizininde .htaccess dosyası yoksa yeni bir tane oluşturmanız gerekiyor. “mod_rewrite” yapısının da aktifleştirilmiş olması gerekiyor.

Mod_rewrite‘yi etkinleştirmek için aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırmanız yeterli olacaktır.

 

 

Not: Eklenti sadece .Jpeg formatlı dosyalara filigran ekler. Filigranları .Png dosyalarına eklememesinin sebebi logoda çıkmaması içindir.

 

Filigran (watermark): İNDİR

 

Bir Önceki Makale  WordPress görüntülenme sayısı göstermek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir