[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Wordpress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / WORDPRESS / WordPress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu

WordPress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu

Wordpress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu
WordPress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu

WordPress Site Hızlandırma ve CPU Sorunu hakkında bir çoğumuz sorun yaşamışızdır. Yaşamayan varsa da ilerde elbet yaşayacaktır.

Web sitenizde her şey güzel gidiyor ziyaretçi sayınız arttı beğenmeler yorumlar gırla gidiyor. Bir sabah uyandığınızda hosting firmanızdan uyarı maili alabilirsiniz. CPU çok çalışıyor lütfen azaltma yollarını deneyin derler. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız.

Daha önce WordPress hızlandırmak için çöpleri temizlemek konusunda sizlere bilgiler aktararak sitenizi hızlandırmanızı sağlamıştık ama paylaşımlı hosting kullanıyorsanız o işlemlerde bir yere kadar sizi idare edecektir.

Paylaşımlı hosting kullansanız dahi wordpress sitenizin CPU sorununu ortadan kaldırmak mümkündür.

 1. Sunucu Değişikliği
 2. Cloudflare kullanmak
 3. Cache Eklentisi Kurmak

WordPress Site Hızlandırma ve Cpu Sorunu için Hosting Seçimi

Sunucunuzu az ödemek için yerel firmalarda barındırıyor iseniz biraz daha bütçe ayırmalısınız. Daha öncesinde yerel bir sunucu sağlayan ucuz yollu hosting kullansam da bunun web siteme zararının çok fazla olduğunu gördükten sonra profesyonel hizmet almanın en doğru yol olduğunu düşündüm.

Haliyle yaklaşık 3 ay önce Alastyr ‘a geçerek rahatlama yaşadım. sadece 10 TL fark ile web sitenizi rahatlatabilirsiniz.

 

ALASTYR hosting hizmeti satın almak için tıklayınız.

WordPress Site Hızlandırma ve Cpu Sorunu için CloudFlare Ayarları

Cloudflare adresine giderek sayfanın altındaki bölümden mail adresi ve şifre ile kayıt oluyoruz.

Cloudflare Kayıt Yapmak
Cloudflare Kayıt Yapmak

Daha sonra yönlendirildiğimiz sayfadan Create Account butonuna basıyoruz.

Cloudflare Kayıt Yapmak 1
Cloudflare Kayıt Yapmak 1

Tekrar yönlendirilme işleminden sonra aşağıdaki ekrandaki gibi domain adınızı yazarak Scan DNS Records butonuna basıyoruz.

Cloudflare Web Site Kaydı
Cloudflare Web Site Kaydı

Karşımıza çıkan ekranda yaklaşık olarak 40 50 saniye bekliyoruz ve Continue butonuna basıyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Daha sonra karşınıza çıkacak ekrandan dns yönlendirmesinde hangi hizmetlerin cloudflare’ye yönlendirileceğini size sormaktadır. Burada hiçbir şeye dokunmadan en aşağıya inerek Continue diyerek devam ediyoruz.

Free Website planını seçerek aşağıdaki Continue butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Cloudflare Dns Ayarları
Cloudflare Dns Ayarları

Karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Change Nameservers to: kısmının altında yer alan dns adreslerini domain sağlayıcınızın paneline bağlanarak Domainin dns ayarlarını değiştir diyoruz. Genellikle bizi takip edenler domain hizmetlerini isimtescil üzerinde barındırmaktadır.

İsimtescil üzerinde domain barındıran arkadaşlarımız hesaplarına giriş yaparak Kontrol paneli>domain yönetimi kısmına geçiş sağlasınlar daha sonra domain adınızın üzerine tıklayın ve popup penceresinin açılmasını sağlayın. 1. sırada yer alan DNS Yönetimi butonuna tıklayınız ve Yeni DNS tercihi kısmından 3. sıradaki Müşteri özel Dns’ler – Bu tercihte Kendi belirleyeceğiniz dns’ler kullanılır. kısmını seçiniz daha sonra Cloudflareden aldığımız dns adresinlerini ns1 ve ns2 kısımlarına yazalım ve kaydedelim.

Dns değişiklik işlemi 1dk ile 24 saat arasında değişmektedir. Bu geçiş süreci zarfında web sitenize ulaşamazsanız panik yapmayın.

Dns yönlendirmesi yaptıktan 10 dk sonra Cloudflare sayfasından Continue butona basalım ve ekranda domain adınızı gri şekilde göreceksiniz. Dns değişikliği sağlandıysa eğer aşağıdaki gibi yeşil olacaktır. Ara ara kontrol ederek dns değişikliğinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Cloudflare Domain Onayı
Cloudflare Domain Onayı

Daha sonra Speed sekmesine tıklayın ve Auto Minify bölümündeki JavaScript, Css, HTML kısımlarındaki tik butonlarını kaldıralım ve boş bırakalım.

Cloudflare Minify ayarları
Cloudflare Minify ayarları

Aynı sekmede biraz daha aşağıya inerek Rocket Loader bölümününü OFF kısmına getireceğiz.

 

Cloudflare Rocket Loader ayarları
Cloudflare Rocket Loader ayarları

Daha sonra üst kısımdaki sekmelerden Page Rules sekmesine gidiyoruz ve Create Page Rules butonuna tıklıyoruz. 

Aşağıdaki yolları takip ederek 3 link için kayıt yapıyoruz.

 1. siteadi.com/* linkinin ayarlarını yapıp kaydet butonuna basıyoruz.
 2. Tekrar Create butonuna tıklayarak siteadi.com/*preview=true* linkinin ayarlarını yapıyoruz ve kaydediyoruz.
 3. Tekrar Create butonuna tıklayarak siteadi.com/wp-admin* linkinin ayarlarını yapıyoruz ve kaydediyoruz.

Daha sonra Cache sekmesine giderek Purge Cache ayarlarını Purge Individual Files butonunun yanındaki aşağıya indir butonuna basıyoruz ve Purge everything butonuna tıklıyoruz.

Cloudflare Purge Cache ayarları
Cloudflare Purge Cache ayarları

Cloudflare üzerinde işlemlerimiz bittikten sonra wordpress sistemimize Cache eklentisi kurmaya geçiyoruz.

WordPress Site Hızlandırma ve Cpu Sorunu için Cache Eklentisi Ayarları

WordPress eklenti piyasasında bir çok cache eklentisi olsa da benim tercihim Wp Fastest Cache eklentisinden yanadır. Tercih sebeplerimden 1. si Türkçe panelli 2. si oldukça başarılı ve hızlı olmasından yanadır.

Emre kardeşimize bu eklentiyi tasarladığı için teşekkür etmeden de geçmeyelim. Ona destek olmak için premium sürüm alabilirsiniz. Çünkü premium sürümünde bir çok özellik mevcut ve sitenizin hızında %40 a varan artışı premium özellikleri sayesinde sağlayacaksınız. Eğer web sitenizde ziyaretçi sayınız çok fazla ise mecburen ücretli sürümü almanız gerekmektedir. Aksi halde pek etki etmeyecektir. Üstelik çokta pahalı değil 100TL gibi bir ücret ödeyerek mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz.

Wp Fastest Cache İndir 

Eklentimizi indirdikten sonra wordpress sistemimize eklenti olarak kurulumunu sağlayıp aktifleştiriyoruz.

 1. Ayarlar sekmesinde aşağıdaki ayarları tek tek yaparak Gönder butonuna  basıyoruz.
  Wp Fastest Cache Ayarları
  Wp Fastest Cache Ayarları
 2. Önbellek Temizle sekmesinden Önbellek Temizle butonuna her gün tıklayarak önbelleğe alınan dosyaları temizleyerek sunucu rahatlatabilirsiniz.
  Wp Fastest Cache Önbellek Temizleme
  Wp Fastest Cache Önbellek Temizleme
 3. Ben sürekli önbellek temizleme işlemleri ile uğraşamam bu işlem otomatik olarak yapılsın diyorsanız. Add New Rule butonuna tıklayıp aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz. 6 Saatte bir ön bellek temizleme işlemi yapacaktır.
  Wp Fastest Cache Zaman Aşımı ayarları
  Wp Fastest Cache Zaman Aşımı ayarları
 4. Resim Optimizasyonu sekmesinde size resimlerinizi optimize etmenize olanak sağlıyor. 1000 resime kadar ücretsiz olarak optimizasyon yapabilirsiniz. Daha fazlası için ek satın alma işlemi yapmanız gerekmektedir. Sıkıştırma konusunda da oldukça başarılı olduğunu bilmenizi isterim. Başka resim sıkıştırma eklentisi satın almanıza asla gerek kalmıyor.
 5. Hariç sekmesinde önbelleğe alınmasını istemediğiniz linkleri buraya girebilirsiniz.
  Wp Fastest Cache Hariç sekmesi ayarları
  Wp Fastest Cache Hariç sekmesi ayarları
 6. CDN sekmesinde size wordpress cdn sistemini kullanabilmenizide sağlamaktadır. Photon sistemi ile ücretsiz cdn sağlayabilirsiniz.
 7. DB sekmesinde tek tuşla databasenizdeki çöpleri kolayca temizleyebilir sunucu üzerindeki yükü en aza indirgeyebilirsiniz.

Tüm işlemleri hatasız olarak yaptığınızda web site hızınız %30 ile %75 oranında artış gösterecektir. Artık site hızınız ve CPU sorunu hakkında sorunlar yaşamayacaksınız. 

Bir Önceki Makale  Phpmyadmin üzerinden wordpress admin ekleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir