[Web Master ve Wordpress Bilgi Paylaşım Blogu | Etkisizeleman.com]
Xampp localhost adresini değiştirmek | Web Master - Wordpress ve Seo Blogu |
Anasayfa / Web Master / Xampp localhost adresini değiştirmek

Xampp localhost adresini değiştirmek

Xampp localhost adresini değiştirmek
Xampp localhost adresini değiştirmek

Xampp localhost adresini değiştirmek için oldukça kolay bir yöntemimiz mevcuttur. Bu yöntem ile localhost adınızı istediğiniz isim yapabilirsiniz.

Bir çok kişi web tasarım konusunda kendisini geliştirebilmek adına projeler üretir ve projeler üzerinde çalışmalar yapar. Deneme yanılma, makale okuyarak ve kimiside video izleyerek öğrenmeye çalışır. Yazılan makalelerdeki resimlerde yada videolarda localhost’a kurulan web sitesinin localhost linkinin değişik olduğunu görmüşsünüzdür.

Bu değişiklik ile izleyicilerini yada okuyucularını cezbetmeyi başaran bir çok coder vardır. Gelelim bu değişikliği nasıl yaptıklarına öncelikle bilgisayarımızda Xampp Server kurulu olmalıdır.

Bilgisayarımızdan C:\Windows\System32\Drivers\etc klasörüne giriş sağlayalım. Bu klasörün içindeki host dosyasını düzenlemek için yönetici olarak açın.

# 127.0.0.1 localhost

kodunda yer alan localhost ismini isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yapıp kaydettikten sonra arama çubuğuna localhost yazmak yerine koyduğunuz ismi yazdığınızda localhost üzerinde kurduğunuz web sitesi karşınıza çıkacaktır.

Localhost ismini değişmenin faydaları nelerdir ?

Aslına bakarsanız bu isim değişikliğinin hiçbir faydası yok öylede web sitesine giriyorsunuz böylede sadece biraz renk katıyor yaptığınız şeylere onunda pek öneminin olduğunu düşünmüyorum 🙂

Nasıl Xampp Server indirebilirim ?

Xampp Server ücretsiz olarak dağıtılan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde localhost üzerinde bir sunucu oluşturarak sadece sizin görebileceğiniz. Web site kurulumlarında test olarak kullanabileceğiniz bir alan oluşturur. Adres çubuğuna localhost yazdığınızda karşınıza gelen bir dosya sisteminde .php ve .html dosyalarının çalışmasını sağlar.

Bu programı Sourceforge üzerinden ve aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

XAMPP indir

Bir Önceki Makale  WannaCry Nedir ? Nasıl Silinir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir